Удмурт кыв
Ас ним: Удмурт кыл
Муэз: Рочму
Веськӧтлан статус: Удмурт Республика
Баитіссезлӧн лыдыс: 464 000 (2002' во)
Рейтинг:
Кыв увтыррез: Урал кыввез
Классификация: Урал котыр
Чудь-йӧгра группа
Перым увтыр
Гижан системаыс: кирилл анбур (удмурт анбур)
Кыв коддэз
ISO 639-1 udm
ISO 639-2 udm
Википедияын
Кыв юкӧт: Кутскон бам
Юкӧтлӧн ним: Википедия, Эрико энциклопедия
Мӧдік кыввез йылісь гижӧттэз

Удмурт кыв (удм. Удмурт кыл) — удмурт отирлӧн чужан кыв, Удмурт Республикаын веськӧтлан кыв.

Баитіссез — 464 сюрс морт, Удмуртму сайын нія олӧны Перем ладорын, Башкыр да Тотара республикаэзын, Маримуын, Свердлов лапӧлын да Киров лапӧлын.

Удмурт кыв — медматісь родня коми кывлö. Кыкннанныс быдмӧмась ӧтласа перым вужкылісь.

Кыв отир оланынПравить

БаитіссезПравить

Удмурт кыв вылын баитöны 464 сюрс морт.

СтатусПравить

 
Ижкар. Удмурт кыв вылын гижӧт

Удмурт кыв — роч кылыскӧт ӧтлаын лыддисьö веськӧтлан кылöн Удмурт Республикаын.

Юӧртан везӧтПравить

Телевиденнё:

Радиовещание:

Газетаэз:

Велӧтан везӧтПравить

Небӧг лэдзӧмПравить

ИсторияПравить

ДиалекттэзПравить

Торйӧтӧны ойвывся да лунвывся сёрнитаннэз. Нысся эм эшӧ бесерман кыв, вуджан диалекттэз да лунвыв переферияись диалекттэз.

КывладПравить

Унажык сы йылiсь видзöт: Удмурт кывлад

Удмурт кывлад йылісь баитікӧ сьӧрсьӧн-бӧрсьӧн видзӧтӧны кывсӧ куим ладӧрсянь: фонология (сёрни шыэз йылісь велӧтӧм), морфология (кыв формаэз йылісь велӧтӧм) да синтаксис (кыввез йитчӧм йылісь велӧтӧм).

ФонологияПравить

Лыддьöтан удмурт кылын нія жö шыэз, кыдз и коми кылын.

ШыэзПравить

Удмурт кылын сизим тыргора шы:

  пыдына
матісь шӧрись ылісь
лэбтöм вылына и ы у
шӧрöдз э ö о
лажмыта   а  

Удмурттэзлöн ö шыыс оз пантась суффикссэзын. Сэтчин, кытöн коми суффиксын петö ö, удмурттэзлöн лоас э нето шочжыка о: мынэм 'мунöм'.

Удмурт диалекттэзын пантасьöны эшö шыэз ÿ, ő да мöдіккез.

Шума шыэз:

  вылісь тырп кывйыв кывшӧр кывбӧр
улісь тырп улісь пиннез вылісь пиннез альвеола палатум одз палатум бӧр велум
чаналан нумган м н нь
орддян л ль
зэгалан р
тыр шума поткӧтан гортӧм п т ть к
гора б   д дь г
зыртчан гортӧм   (ф) с ш сь (х)
гора   в з ж зь й
гартчан гортӧм     (ц) ӵ ч
гора       ӝ ӟ  

Пасйӧттэз таблича сьӧрті:

  1. й, в – джынви тыргора шыэз
  2. Шыэз ф, х да ц шуӧны дзир рочись босьтӧм кыввезын. Одзжык ны туйӧ шуисӧ п, к, ч
  3. Эна шыэзся ӧння кад кежӧ удмурттэз кужӧны ни роччезлісь босьтӧм кыввезын шыӧтны быдӧс небыт шума шыэсӧ, коть одзжык небыт шума шыэз туйӧ шуисӧ чорыттэсӧ:

Шы вынсьӧтӧмПравить

Удмурттэз вынсьöтöны унажыксö медбöрья слог.

Графика да орфографияПравить

ШыпассэзПравить

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж Ӝ ӝ З з Ӟ ӟ И и Ӥ ӥ Й й
К к Л л Л л М м Н н О о Ӧ ӧ
П п Р р С с Т т У у Ф ф Х х
Ц ц Ч ч Ӵ ӵ Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ь ь Э э Ю ю Я я

Удмурт кылын аффрикатаэсö мыччалöны лöсялана шыпас весьтö кык чут пуктöмöн:

  • ӵ = коми тш
  • ӟ = коми дз
  • ӝ = коми дж

Сідз жö мыччалöны и чорыт шума шыэз бöрын:

  • ӥ = коми і

Баитчӧм сьӧрті гижаннэзПравить

МорфологияПравить

Унажык сы йылiсь видзöт: Удмурт морфология

Удмурт морфология велӧтӧ торья кыввезлісь (шуаннэзлісь) тэчсьӧм (кываркмӧм), содтӧт формаэзнысӧ да вежласян кыв парадигамаэсӧ. Быдӧс этійӧ морфология видзӧтӧ сёрни торрез пыр. Удмурт кывлад сьӧрті велалӧмась адззыны 10 сёрни тор:

Кадакылын торйӧтӧны эшӧ партициппез да герунддэз.

ЭманимПравить

Эманимыс вежласьӧ лыддян, кӧрталан да асалан сьӧрті. Роч кодьӧм род перем коми кылын абу.

Лыддян

Кӧрталан

Асаслан

Вежласьӧм

Эманимлӧн формаэз аркмӧтан содтассэз

ТӧдчаннимПравить

ТӧдчанкывПравить

ЛыднимПравить

Лыддьӧс Удмурт нёж Комиöн
1 одӥг ӧтік
2 кык кык
3 куинь куим
4 ньыль нёль
5 вить вит
6 куать квать
7 сизьым сизим
8 тямыс кыкьямыс
9 укмыс ӧкмыс
10 дас дас
11 дас одӥг дасӧтік
12 дас кык даскык
13 дас куинь даскуим
14 дас ньыль даснёль
15 дас вить дасвит
16 дас куать дасквать
17 дас сизьым дассизим
18 дас тямыс даскыкьямыс
19 дас укмыс дасӧкмыс
20 кызь кыкдас
21 кызь одӥг кыкдас ӧтік
30 куамын куимдас
40 ньыльдон нёльдас
50 витьтон витдас
60 куатьтон кватьдас
70 сизьымдон сизимдас
80 тямыстон кыкьямысдас
90 укмыстон ӧкмысдас
100 сю сё
1000 сюрс сюрс

НимвежласПравить

Кодя нимвежлассэс:

ӧтікӧ лыддян унаӧ лыддян
1' мортін мон ми
2' мортін тон тӥ
3' мортін со соос

КадакывПравить

Кадакыв вежласьö кад, мортін да лыддян сьöрті. Сылöн эм куим модус: индикатив, императив, конъюнктив.

Под форма - тшöктан модуслöн (императив) öтікö лыддян мöдöдз мортін: мын (мун), кар (кер), пукты, кырӟа (сьыв).

Инфинитив аркмö под сьöрас суффикс -ыны содтöмöн: мын-ыны, кар-ыны, пукт-ыны, а под помас кö сулалö а - ны содтöмöн: кырӟа-ны.


Суффиксісь тыргора шы одзын под помсис öшö: пукты - пукт-о-з (пуктас).

Удмурт кадакыввез вежласьöны неöтмоза, кыдз коми кылын. Торйöтöны:

  • ы-пома вежласьöм (1' вежласьöм)
  • а-пома вежласьöм (2' вежласьöм)

Кывладісь быд вежöртас мыччалöны торья аффикссэз (содтассэз).

Кад, мортін да лыддян аффикссэз öтлаасикö аркмöтöны кывйыввез.

Öння кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' -исько уг -иськы
2' -иськод уд -иськы
3' уг -(ы)
Унаö лыддян
1' -исько(м) ум -иське
2' -иськоды уд -иське
3' уг -о


Лоан кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' уг -(ы)
2' -од уд -(ы)
3' -оз уз -(ы)
Унаö лыддян
1' -ом(ы) ум -э(лэ)
2' -оды уд -э(лэ)
3' -озы уз -э(лэ)


Чулалöм кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' öй -(ы)
2' -ид öд -(ы)
3' -из öз -(ы)
Унаö лыддян
1' -им(ы) öм -э
2' -иды öд -э
3' -изы öз -э


Мыччалам, кыдз вежласьö карыны кадакыв.


Императивын вежласьöм:


Кадакывлöн инфинит формаэзПравить

Инфинитив


Партициппез


Герунддэз


КывбӧррезПравить
ЙитассэзПравить
ТороккезПравить
ЫкӧстаннэзПравить
СеркыввезПравить

СинтаксисПравить

Лексика да терминологияПравить

Удмурт кыв туяліссез да велӧтіссезПравить

Удмурттэз коласісь ассиныс кывнысӧ наука ладӧрсянь туялісӧ кӧркӧ нето ӧні туялӧны:

Видзӧт сідзжӧПравить

ЫстісяннэзПравить


ЛыддьöтанПравить

Кывкуддэз

Грамматикаэз

Туялӧммез

ЫстӧттэзПравить


  Чудь-йӧгра кыввез
Йӧгра увтыр Мадьяр кыв | Маньси кыв | Ханты кыв
Перым увтыр Коми кыв (стандарттэз: зыряна | перем) | Удмурт кыв
Мари увтыр Мари кыв (стандарттэз: олык | курык)
Мордва увтыр Мокша кыв | Эрзя кыв
Чудь увтыр Фин кыв | Эст кыв | Вепс кыв | Водь кыв | Карел кыв | Лив кыв † | Ижора кыв
Саам увтыр Саам кыв (стандарттэз: анараш | давви | кильдин | колтта | оарьел | юлев)
Важын ӧшӧм кыввез Меря кыв † | Мещера кыв † | Мурома кыв
Ӧшӧм кыввез